Paikallisuutiset
Nivalassa tempaistiin kävelemälle naiselle ammatti
Kansainvälisessä yhteistapahtumassa tuettiin parempaa tulevaisuutta kehitysmaiden naiselle
Tuovi Pulkkanen
NIVALA (KP)
Sunnuntaina eri 100:lla eri paikkakunnilla Suomessa ja 13 muussa maassa toteutettu Kävele naiselle ammatti on Naisten Pankin suurin kansainvälinen yhteistapahtuma. Tapahtuma pyrkii aktivoimaan ihmisiä liikkumaan ja lahjoittamaan parempaa tulevaisuutta kehitysmaiden naisille.
Kirkollisen työn yhteyspäällikkö Heikki Nenonen Kirkon Ulkomaanavusta muistuttaa, että naisten oikeudet ja hyvinvointi koskettavat myös miehiä ja on yhteinen asia kaikille.
– Lahjoituksilla ei paranneta pelkästään aineellisia olosuhteita. Naisten ja tyttöjen aseman kohentuessa paranevat myös naisten riippumattomuus ja ihmisoikeudet, jotka meille suomalaisessa yhteiskunnassa ovat itsestään selvyys. Kehitysmaissa näin ei ole, vaan ne ovat edelleenkin isoja haasteita maissa, joissa kulttuuri on hyvin miesvaltainen. Kun nainen pääsee yrityshankkeeseen ja saa osuuskassasta pienen pääoman yrityksen perustamista varten, nainen itsenäistyy ja se vaikuttaa tutkimusten mukaan koko yhteisön hyvinvointiin.
Naisten Pankin reilun kymmenen vuoden toiminnan aikana on perustettu useita erilaisia koulutus- ja yrittäjähankkeita niihin kehitysmaihin, joissa Kirkon Ulkomaanapu toimii.
– Naisten Pankki on parantanut tyttöjen ja naisten asemaa Keski- ja Itä-Afrikassa, Ugandassa, Keniassa, Keski-Afrikan tasavallassa, Nepalissa ja Kambodzassa.
NivalalainenToini Raudaskoski näkee tärkeänä nimenomaan naisten auttamisen. Hän on toiminut lahjoittajana jo vuosien ajan ja sanoo, että tieto avun varmasta perille menemisestä on hänelle tärkeää.
– Naisten omakohtaiset tarinat siitä, mitä lahjoittajien tuki on heille merkinnyt ja miten heidän elämänsä on sen myötä muuttunut, ovat vaikuttavaa kuultavaa. Koen, että meidän joilla on kaikki hyvin, on velvollisuus auttaa niitä, joilla on vähemmän. Apu, jota voimme antaa on meille pieni asia, mutta voi kehitysmaissa muuttaa koko yhteisön toimeentuloa ja tässä tapauksessa vahvistaa nimenomaan naisten asemaa.
Suomen suurin hyväntekeväisyyskävely järjestettiin tänä vuonna yhdeksättä kertaa.
Kävelyä järjestetään eri paikkakunnilla ympäri Suomen sekä ulkomailla.
Valtakunnallisen tapahtuman avulla kerätään lahjoituksia, joilla tuetaan kehitysmaiden naisten koulutusta, toimeentuloa ja yrittäjyyttä.
Hankkeet toteuttaa Kirkon Ulkomaanapu.
Työtä tehdään 14 maassa, 3 mantereella ja hyödynsaajia on 200 000.