Talous

Työmarkkinatuki jäänyt hakematta osalla työttömistä yrittäjistä – "Yrittäjät oppineet pärjäämään ilman tukia”

Koronan vuoksi liiketoimintaansa menettäneet yrittäjät voivat vuoden loppuun saakka hakea peruspäivärhaa Kelalta, mutta sitä ennen heidän on pitänyt ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi TE-toimistoon.
Koronan vuoksi liiketoimintaansa menettäneet yrittäjät voivat vuoden loppuun saakka hakea peruspäivärhaa Kelalta, mutta sitä ennen heidän on pitänyt ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi TE-toimistoon. Kuva: Anne Mattila

Osa liiketoimintansa koronaviruksen vuoksi menettäneistä yrittäjistä on ilmoittautunut TE-toimistoon työttömäksi työnhakijaksi, mutta heillä on jäänyt hakematta työmarkkinatuki Kelalta. Tapauksia on ilmaantunut Pohjois-Pohjanmaankin alueella.

– On ymmärrettävää, että yrittäjien on ollut hankala hahmo

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä