Mielipiteet
“Pohde ei ollutkaan niin hyvä kuin annettiin ymmärtää“ - Risut ja ruusut sinkoilevat jälleen Kalajaskan tekstareissa
Kalajokilaakson mielipidekirjoitusten ohella kansa ottaa kantaa asioihin Kalajaskan tekstaripalstalla.
Tekstaripalstalle tarkoitettujen kommenttien alkuun kirjoitetaan KJL SANANVALTA ja sen perään voi kirjoittaa mielipiteen. Numeroon 13525 lähetettävän viestin enimmäispituus on 160 merkkiä. Tekstareita otetaan vastaan myös WhatsAppina numerossa 050-3130 252.
Pistäkäähän mielipiteitä tulemaan! Tässä on viime aikojen tekstarikommentteja, joissa väki ottaa värikkäästi kantaa monenkirjaviin asioihin:
Ylivieskan kaupungin tiepalvelut! Miksi Pyörreperän teiden hiekoista puhdistamistyöt on jätetty tänä keväänä kesken, monien katujen osalta, kyselee veronmaksaja.
Ois kaunis tapa, jos kaikki virpojat ojentaisivat oksat. Kaikkihan aina palkitaan!
Vanhuksille suuri ilo
Ylivieskan terveyskeskus menettää yhden vuodeosaston eli 24 potilaspaikkaa! Pohteen hyvinvointialuejohtaja Ilkka luoman mukaan uudistuksella tuemme myös henkilöstön työhyvinvointia ja työssä jaksamista. Ei voi olla totta! Onko tämä pahaa unta? Nyt riitti tämä huono kohtelu.
Sairaanhoitaja
Ylivieskan autogrillillä ystävällinen ja hyvä palvelu. Loistavat ja hyvät grilliruuat. Kiitos hyvästä grilliruuasta!
Autoilija
Suuret kiitokset Ylivieskan terveyskeskuksen lähihoitajille ja sairaanhoitajille hyvästä hoidosta ja keittiölle hyvästä ja terveellisestä ruuasta!
Mummo Nivalasta
Ylivieskan vuodeosasto supistuu, Haapajärven suljetaan, Himangan terveysasema melko varmasti menee kiinni. Paloasemilla ei ole enää ketään töissä. Oulu ensin. Hienoa Pohde ja sen päättäjät! Katsokaa peiliin ja pitkään!
Turhaan äänestettiin
On vaikea ymmärtää sitä, että pyörä varastetaan. Mutta pitääkö se vielä rikkoakin?
On se kumma, ku pitää lähtä naapuriseurakunnasta hakemaan vappusimat ja munkit. Luulis Ykan seurakunnalla olevan tilat ja tekijät.
Eikö kepulaisten silmät aukea. Tuulimyllyt ja niiden sähkölinjat vaativat tuhansien hehtaarien aukot metsiin ja pilaavat ihmisten elinympäristöt.
Näinkö mennään
Pohde ei ollutkaan niin hyvä kuin annettiin ymmärtää. Loukkasin jalan ja menin Terveystaloon, kun ei Ylivieskan terveyskeskuksessa ollut aikoja. Siellä ei ollut röntgeniä, eikä terveyskeskus ottanut, joten piti ajaa taksilla Kokkolaan. En saanut Kela-taksia, kun maksan hoitoni itse. Kokkolassakin ihmeteltiin, miten Ylivieskassa ja Kalajoella eli Pohteen alueella menee noin. Pakko on hoitaa jalka nopeasti kuntoon, ettei tule pahempaa vahinkoa.