Paikallisuutiset

Kalajokilaakso 50 vuotta sitten: Automaattiset kaukopuhelut saatiin Ylivieskaan "puhelinkoneiden" yleistyttyä – "Olemme astumassa uutta askelta"

Jutun kuvassa on käsivälitteinen kaukokeskus. Ennen lankapuhelinverkon automatisointia kaukopuhelut olivat käsivälitteisiä ja ne piti tilata valtionkeskuksen kautta, kertoo Wikipedia.
Jutun kuvassa on käsivälitteinen kaukokeskus. Ennen lankapuhelinverkon automatisointia kaukopuhelut olivat käsivälitteisiä ja ne piti tilata valtionkeskuksen kautta, kertoo Wikipedia. Kuva: Hanna Soini

Puhelimella soittaminen ei ollutkaan aivan niin yksinkertaista 50 vuotta sitten kuin nykyään. Tekniikka kuitenkin otti tuolloin uusia harppauksia Ylivieskassa.

Vuoden 1972 Kalajokilaakso uutisoi, että Ylivieskan verkkoryhmään oli juuri valmistunut Suomen viideskymmenes automaattinen kaukopuhelinkesku

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä