Paikallisuutiset

Jarmo Vuolteenaho pelastustoimesta: "Motivaatio, palvelutaso ja lähtövalmius saatava säilymään"

Kunnat antavat ennakkolausuntoja Jokilaaksojen pelastuslaitoksen palvelutason uusimisesta ja varallaolojärjestelmästä näinä päivinä

Jokilaaksojen pelastuslaitoksen johtokunnan puheenjohtaja Jarmo Vuolteenaho sanoo, että varallaolo- ja palvelutasopäätökset ovat nyt monisäikeisiä. Niissä on huomioitava palvelutason ja lähtövalmiuden lisäksi kuntatalous ja ihmisten motivaatio tehdä pelastustyötä.
Jokilaaksojen pelastuslaitoksen johtokunnan puheenjohtaja Jarmo Vuolteenaho sanoo, että varallaolo- ja palvelutasopäätökset ovat nyt monisäikeisiä. Niissä on huomioitava palvelutason ja lähtövalmiuden lisäksi kuntatalous ja ihmisten motivaatio tehdä pelastustyötä. Kuva: Arkistokuva Hanna Parhaniemi

Jokilaaksojen pelastuslaitoksen alueen 17 kuntaa ottavat kantaa pelastuslaitoksen palvelutasoon ja varallaolojärjestelmään syksyn ensimmäisissä kokouksissa. Asia on esillä maanantaina muun muassa Ylivieskan ja Sievin hallituksissa.

Pelastuslaitoksen johtokunta on pyytänyt kunnilta ennakkolausuntoja 2

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä