Talous

Itsenäisenä toimivan Alavieskan Osuuspankin omistaja-asiakkaiden määrä ylittää paikkakunnan asukasluvun tänä vuonna – Luotonannosta kaksi kolmasosaa kohdistuu Alavieskan ulkopuolelle

Tietojärjestelmät mahdollistavat koko lainaprosessin hoitamisen kotikoneelta tai mobiilista. Se ja hyvät asiakaskokemukset ovat toimitusjohtaja Antero Alahautalan mielestä kasvattaneet etäasiakkaiden määrää Alavieskan Osuuspankissa, jolla on kohta enemmän omistaja-asiakkaita kuin Alavieskassa on asukkaita.
Tietojärjestelmät mahdollistavat koko lainaprosessin hoitamisen kotikoneelta tai mobiilista. Se ja hyvät asiakaskokemukset ovat toimitusjohtaja Antero Alahautalan mielestä kasvattaneet etäasiakkaiden määrää Alavieskan Osuuspankissa, jolla on kohta enemmän omistaja-asiakkaita kuin Alavieskassa on asukkaita. Kuva: Arkistokuva Anne Mattila

Alavieskan Osuuspankin luotonannosta kohdistuu noin kaksi kolmasosaa muualle kuin Alavieskaan. Osuuspankin tietojärjestelmät mahdollistavat koko lainaprosessin allekirjoituksineen hoidettavan omalta tietokoneelta tai matkapuhelimelta, eikä pankissa käyntiä enää välttämättä tarvita.

– Tämä mahdollisuu

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä