Paikallisuutiset

Huutava pula terveyskeskusten vuodeosastopaikoista täyttää Oulaskankaan sairaalaa: ”Päivystyksessä potilaita, joiden oikea paikka olisi vuodeosastoilla”

Oulaisissa toimiva Oulaskankaan sairaalan ympärillä kuhisee taas. Nyt ihmetellään sairaalan yhteispäivystyksen vuodeosaston kuormittumista. Kuva: Anne mattila

Oulaskankaan sairaalassa kärsitään vuodeosaston ylikuormituksesta. Sairaalassa hoidetaan kahdella osastolla erikoissairaanhoitoon kuuluvia potilaita. Heidän lisäkseen sairaalassa on paljon myös sellaisia potilaita, joita hoidon porrastuksen mukaan kuuluisi hoitaa tavallisella vuodepaikalla.

Ruuhkat aiheuttavat monenlaista harmia potilaille ja hoitohenkilöstölle. Perimmäisenä syynä on huutava pula terveyskeskusten vuodeosastopaikoista alueella.

Tehyn Oulaisten sairaalan luottamusmies Henry Zitting kertoo, että tilanne on hankala. Syy ei ole kuitenkaan Oulaskankaalla vaan ”liian rajussa vuodeosastopaikkojen leikkaustahdissa”.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Meillä on hoidettavana useita sellaisia potilaita päivystyksessä, joiden oikea paikka olisi terveyskeskuksen vuodeosastoilla. Ei heidän kuulu olla erikoissairaanhoidossa. Täällä hoidetaan esimerkiksi leikkauksista tulevia erikoissairaanhoidon potilaita ja tarkkaillaan jatkuvasti heidän hyvinvointia, jo siinä on yllin kyllin vaativaa työtä, luottamusmies Zitting kertoo.

Zittingin mukaan Oulaskankaalla on paljon potilaita, eikä aika ei tahdo riittää kaikkien asialliseen hoitoon. Kuitenkin jokainen hoitaja haluaisi tehdä työnsä niin hyvin kuin voisi.

– Monia rasittaa työmäärä ja myös se, että on eettisesti väärin, jos potilas ei saa sitä huolenpitoa, joka hänelle kuuluu. Perussairaanhoidon potilaille tulisikin olla riittävästi terveyskeskuksen vuodepaikkoja, jotta ruuhkat Oulaskankaalla helpottaisivat. Mutta kun akuuttivuodeosastopaikoista on pulaa, potilaita joudutaan viemään ambulanssilla kauas tai yrittää pärjätä heidän kanssaan tässä Oulaskankaalla.

– Eihän sekään hääviä ole, jos Oulaisista lähdetään viemään potilasta kovin kauas satojen kilometrien päähän. Se on tavattoman rasittavaa potilaalle ja ambulanssi on sellaisessa käytössä, johon sitä ei ole tarkoitettu. Seurausvaikutukset ovat laajat, kun sairaansijoja on yksinkertaisesti liian vähän, Zitting kertoo.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Toimituksen saamien tietojen mukaan hoitajat stressaantuvat siitä, että sairaalassa on monentasoisia potilaita eikä päivystyspotilaille tahdo riittää aikaa ja oman työn organisointi on vaikeaa. Sitäkin kerrotaan, että hoito erikoissairaanhoidon sairaansijassa on tavallista vuodeosastoa selvästi kalliimpaa.

– Henkilökunnan näkökulmasta ongelmana on lisäksi se, että samaan aikaan kun he hoitavat toimipiteistä toipuvia erikoissairaanhoidon potilaita, he joutuvat huolehtimaan myös perusterveydenhuollon potilaista. Käytännössä näiden kahden potilasryhmän hoidon yhdistäminen ei ole helppoa, Zitting miettii ja toivoo, että asialle keskitään pian toimivia ratkaisuja, joilla autetaan sekä potilasta että hoitohenkilökuntaa.

”Lähin akuuttiosasto on Ylivieskassa”

Toimialuejohtaja Päivi Laurila OYS sairaala- ja ensihoidon palveluista kertoo, että jos potilas ei tarvitse erikoissairaanhoidon tasoista hoitoa, lähin akuuttiosasto on Ylivieskassa, mutta kaikki muutkin Pohteen akuuttiosastot ovat käytettävissä. Oulaisten terveyskeskuksen vuodeosasto on suljettu viime syyskuussa.

Lähistöltä on suljettu myös Haapaveden terveyskeskuksen vuodeosasto ja muutettu se toiseen käyttöön. Ylivieskan terveyskeskuksen vuodeosastoa on supistettu ja Haapajärveltä se suljettiin viime syksynä kokonaan.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Pohteen hyvinvointialueen valtuusto on jo päättänyt sulkea alueelta lisäksi 29 vuodeosastopaikkaa mahdollisesti jo tänä vuonna. Oulaskankaalla on erikoissairaanhoidon sisätautien ja kirurgian vuodeosastot, yhteensä 36 paikkaa.

– Jos potilas on tuotu Kala- ja Pyhäjokilaaksosta OYS:iin tai Kokkolan keskussairaalaan, niin varsin todennäköinen syy on se, että potilaan tarvitsemaa hoitoa ei ole ollut saatavilla Oulaskankaalla (esim päivystysleikkaus, tehohoito, sydämen vaatima hoito), toimialuejohtaja Päivi Laurila kertoo.

Esimerkiksi liuotushoidoissa pyritään päivystykselliseen sepelvaltimoiden kuvaukseen ja mahdolliseen suonen pallolaajennukseen mahdollisimman pian, jota hoitoa ei ole Oulaskankaalla saatavissa. Tällöin potilas Pohteen alueella siirretään Laurilan mukaan OYS:iin diagnoosin ja alkuhoidon jälkeen.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä