Hyvinvointi

Uuden kirjastoauton käyttövoima ja -tarkoitus, mutta myös toiminta-alue mietittävä ennen hankintaa – Tarinatoukan seuraajasta keskustellaan Ylivieskassa

Tarinatoukka-kirjastoauto on palvellut ylivieskalaisia vuodesta 2004 lähtien. Auto on ikään ja ajettuihin kilometreihin nähden hyvässä kunnossa, mutta sen korvaamista uudella kirjastoautolla on syytä pohtia jo nyt. Ratkaistavana on monta asiaa.
Tarinatoukka-kirjastoauto on palvellut ylivieskalaisia vuodesta 2004 lähtien. Auto on ikään ja ajettuihin kilometreihin nähden hyvässä kunnossa, mutta sen korvaamista uudella kirjastoautolla on syytä pohtia jo nyt. Ratkaistavana on monta asiaa. Kuva: Juhani Rintakumpu

Uuden kirjastoauton hankinta ei ole yksinkertainen asia. Mietittävänä on niin käyttövoima kuin käyttötarkoituskin, mutta myös toiminta-alue. Investointinakin kirjastoautohankinta on merkittävä, noin puoli miljoonaa euroa.

Ylivieskan hyvinvointilautakunta käsitteli perussuomalaisten valtuustoryhmän te

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä