Paikallisuutiset
Sulattaako vesisade lumen jo pois? Pyhäinpäivän liukkaat eivät toivottavasti tien päällä yllätä
Pyhäinpäivänä lauantaina lunta oli Ilmatieteen laitoksen keski- ja pohjoispohjalaisilla mittauspisteillä reilusta kymmenestä sentistä pariinkymmeneen senttiin.
Lunta saatiin aiemmin viikolla runsaasti, mutta viikonlopuksi lämpötilat kääntyivät plussan puolelle. Samalla sadealue pyyhkäisee Suomen yli lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Tavallisesti lämpö ja vesisateet tarkoittavat, että lumipeite alkaa hävitä.
Pyhäinpäivän viikonloppuna lumet eivät kuitenkaan sula kokonaan joka paikasta, arvioi Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Pinja Rauhamäki.
– Lunta on kertynyt sen verran, että kaiken ei pitäisi sulaa. Jos öisin mennään jatkossa pakkasen puolelle, antaa se vielä lisäpotkua lumen pysymiselle.
Pyhäinpäivänä lumensyvyys oli Ilmatieteen laitoksen mittauspisteillä Kokkolassa 20 senttiä, Haapavedellä 21 senttiä, Ylivieskassa 16 senttiä (lentokentällä) ja 11 senttiä (Vähäkankaan mittauspiste), Toholammilla 16 senttiä sekä Kaustisella 11 senttiä.
Lunta tuli nopeasti lyhyessä ajassa: esimerkiksi Kokkolassa parinkymmenen sentin lumikerros saatiin vain yhden vuorokauden aikana. Täältä voit katsoa kuvagallerian lumisesta Kokkolasta.
Tähän aikaan vuodesta näin paksuja lumipeitteitä ei tavallisesti vielä nähdä. Sen sijaan lämpötilat ovat nyt hyvin tavanomaisia vuodenaikaan nähden – tavallisestikin marraskuun alussa on nollakeliä tai pikkupakkasia.
Meteorologi Pinja Rauhamäki kertoo, että lämpötilat pysyvät Keski- ja Pohjois-Pohjanmaan tienoilla lähipäivinä plussan puolella.
Ensi viikon tiistai on jo hieman vilpoisempi päivä, minkä jälkeen lämpötilat ovat hieman pakkasen puolella.
Ensi viikonlopuksi nähtävillä on Ilmatieteen laitoksen ennusteissa taas maltillista lämpenemistä, mutta olosuhteet pysyvät silti talvisina.
Pyhäinpäivän plussakeli ja vesisateet tekivät tienpinnoista hyvin liukkaat.
Keski-Pohjanmaan pelastuslaitokselta kuitenkin kerrottiin pyhäinpäivänä illansuussa, että liukkauden aiheuttamia tehtäviä ei pelastajille ollut siihen mennessä tullut.
Pelastuslaitokselta arveltiinkin, että keli oli lauantaina jo niin ilmiselvän vaikea ja liukas, että autoilijat osasivat olla tien päällä erityisen varovaisia.